Lambri

Herhangi bir yapıda gerek duvar gerekse de tavan kaplamalarının yapıldığı ahşaptan ve genellikle kalınlıkları 2 veya 3 cm arasında olan kaplama malzemesine lambri denmektedir. Lambriler genel manada ahşap, mermer, plastik gibi ana malzemeden yapılmaktadır. Ancak biz bu yazımızda ahşap lambrileri ele alacağız. Zira bizim işimiz orman ürünleri.

çam lambri

Lambriler çam, larex ve dış cephe lambri olarak kendi arasında sınıflara ayrılmaktadır. Bu lambriler genellikle binalara estetik, dekorasyon katmakla birlikte aynı oranda ses ve ısı yalıtımı içinde kullanılmaktadırlar.

Lambriler genellikle kır evleri, rustik ve country tarz evlerde daha yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Lambriler eğer yerden tavana kadar uzanıyorsa bu tip lambrilere tam boy lambri denmektedir. Bu lambri şekli binalarda kullanılmakla birlikte daha yoğun olarak pencere hizasında lambriler kullanılmaktadır.

dış cephe lambri

Ahşap lambriler, plastik, metal yada mermer lambrilere göre daha ekonomiktir. Lambrilerde görsellik her zaman ön plandadır. Zira zaten lambriler binalarımıza estetik ve ferahlık versin diye uygulanmaktadır.

Lambriler ayrıca uygulama şekline göre ve odanın durumuna göre farklılıklar gösterirler. Bazen lambriler odalarda ışığın daha fazla yansıması için kullanılır, bazen odaların daha geniş ve daha perspektif olması için kullanılırlar, bazen de mekanların daha yüksek gösterilmesi içinde kullanılabilirler. Kısaca lambriler kullanım amaçlarına göre uygulamada farklılıklar gösterebilirler.